BURSA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

BURSA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI FORUMU
Zaman: 18 Ara 2014, 08:07

Tüm zamanlar UTC
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Özel sağlık sigortası ştlerine düzenlenen hastane faturası
Yeni mesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2011, 16:36 
Çevrimdışı
kayıtlı kullanıcı

Kayıt: 05 Oca 2011, 15:48
Mesajlar: 156
Selamlar arkadaşlar.
Soru arkadaşım ve meslektaşım tarafımdan sorulmuş fakat tam olarak cevaplayamadığımdan sizlerle de paylaşmayı uygun gördüm.Yardımcı olabileceğinizi ve değerli görüşlerinizi eksik etmeyeceğinizi düşünüyor ve umuyorum.

Sorunu,yapılan işlemleri ve bugüne kadar ki öğrenebildiklerimizi anlatmaya çalışayım..

Hastahanenin özel sağlık sigortası şirketleriyle (allianz,anadolu,genel yaşam.. vs) anlaşması bulunmaktadır.Bu anlaşma gereği hastaların tedavi masrafları ilgili sigorta şirketlerine faturalandırılmaktadır.Fakat düzenlenen faturaların bir kısmı veya birkaçı "yapılan anlaşma bedelinin üzerinde düzenlendiği veya anlaşma kapsamındaki tedavilerin dışındaki bir tedavi için düzenlendiği" gerekçesi ile üsta yazı eklenerek geri gönderilmekte ve anlaşma şartlarında yazan değerler ve yine anlaşma şartlarında yazan hastalıkları kapsamak şartı ve şekliyle düzeltilerek yeniden fatura düzenlenmesi gerektiği söylenmektedir. Asıl problemde bundan sonra doğmaktadır. Çünkü kabul edilmeyip iade edilen faturalar hem birkaç ay sonra geri (hastahaneye) gönderilmekte hem de bu faturalar ilgili sigorta şirketinin kayıtlarına hiç alınmamaktadır yani yok sayılmaktadır.Bu durumda yeniden düzenlenecek faturaların kaydı ile geri gelen (kabul edilmeyen) faturaların kaydı muhasebesel sorun yaratmaktadır.Çünkü ilk düzenlenen faturalar hastahane tarafından kayıtlara alınarak beyannameye dahil edilmektedir (sigorta şirketi kayıtlara almamaktadır) Bu faturalar geri geldiğinde bir şekilde kayıtlarda düzeltme yapılarak yenileri düzenlenecek ve bunlarda kayıtlara alınacaktır.Hem ilk kaydın düzeltmesi hemde yeni düzenlenen faturaların kayıtlara alınması konusunda sorun yaşanmaktadır.Kabul edilmeyen faturalar sigorta şirketinin kayıtlarına girmediğinden "iade" şeklinde düzenlenmeyip olduğu gibi geri gönderilmektedir (üst yazı ile)
Konu ile ilgili daha evvel istenen bir özelgede gelen cevap şu şekildedir.)Özelgenin istem metni bulunamadığından defterdarlığa nasıl bir bilgi sorulduğu bilinmemektedir ama gelen yanıt şöyledir)

Alıntı:
".............. Sağlık hizmeti sunulduğu anda hizmet tamamlanmıştır.Bu aşamada hizmet iadesi mümkün değildir. Bu aşamada hizmet iadesi mümkün değildir.Hizmet iade edilemeyeceğine göre iade adı altında fatura da düzenlenemez.
Buna göre sağlık hizmetinden yararlanan kamu kurum ve kuruluşlarının fatura bedelini herhangi bir şekilde düşük ya da reddedilen miktar kadar eksik ödemesi durumunda ödenmeyen kısmın faturayı düzenleyen tarafından hasılattan çıkarılması,V.U.K.nun alacaklarda amortisman (şüpheli alacaklar veya değersiz alacaklar) hükümlerine göre mümkün bulunmaktadır.
Söz konusu işlemin tevsiki ile ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşları tarafından ödemenin eksik yapılmasına ilişkin verilen belgenin önceden düzenlenmiş faturayla ilişkilendirilmesinde..... ve geçerli bir belge olarak kabul edilmesinde sakınca bulunmamaktadır.
.....
....
Öte yandan ödeme yapılmayan (tahsil edilmeyen) kısma isabet eden kdv tutarı için şüpheli alacak karşılığı ayırılabilecektir.
...
...

özelge bu şekildedir.

Yapılan işlemi rakamlaştırmak gerekirse;kdv dahil olduğu düşünülürse
kesilen meblağ 100,00 lira
anlaşma gereği kesilmesi gereken meblağ 80,00 lira

Yapılması düşünülen maddeler şöyledir.
fatura ilk kesildiğinde satış ve kdv hesaplarına intikal ettirilmiş ve beyana dahil edilmiştir.2 ay sonra faturalar geri gelmiştir. Geri geliş sebebine ait (düzeltme sebebi) üst yazı dikkate alınmış ve 80,00 lira olarak doğru fatura kesildikten sonra yapılacak iş önce yanlış kesilen faturayı düzeltmektir.Fakat 100 liranın 80 lirası okeylenmekte kalan 20 lirası kabul edilmemekte ise 80 lira için iç yüzde kdv uygulanarak 610,191 maddeleri yapılmış geri kalan 20 lira için ise (tahsili mümkün olmadığından) önce 128 yapılarak dönem sonlarında da değersiz alacaklar hesabına atılması düşünülmektedir.(Özelge gereği) fakat burda da şu sorun ortaya çıkacaktır.Kalan tutarı 128 hesabına attıktan sonra artık şüpheli alacaklar hükümleri uygulanması gerekecektir.Bu hükümleri uygulamadan şüpheli alacaklar hesabını direkt giderleştirmek ne kadar doğru olacaktır?Kaldı ki tutarın 80 lirası için kullanılan satıştan iadeler hesabıda doğrumudur?

Bir diğer hususta faturalar geri geldiğinde yılda devretmiş olabiliyor.Mesela 2011 nisan ayında 2010 yılında kesilen faturalarda geri gelebiliyor..

Özetlersem;
1- kesilen fatura 100 lira olarak kayıtlara giriyor.
2- 3 ay sonra fatura geri geliyor 80 lira olarak kesilmesi gerektiği söyleniyor.
3- Geri gelen faturanın kayıtlarda düzeltme işlemi nasıl yapılmalı?
4- 80 lira olarak yeniden fatura kesilip şirkete gönderiliyor.
5- Önce kesilen ile yeni kesilen fatura arasındaki tahsil edilemeyecek 20 liranın kaydı nasıl yapılmalı?
6- Yıl devrettikten sonra önceki yıla ait gelen faturalara nasıl bir işlem yapmalı?

Bu konuda görüşlerinizi rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler,saygılar


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Özel sağlık sigortası ştlerine düzenlenen hastane faturası
Yeni mesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2011, 11:03 
Çevrimdışı
kayıtlı kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Nis 2009, 14:46
Mesajlar: 1375
Konum: BURSA
Öncelikle bu özelgenin sizin sorununuz ile alakalı olduğunu zannetmiyorum.

İkincisi ise çok basit olan bir işlemi niye bu kadar güç hale getirirler anlamış değilim. Hizmet iadesinin olamayacağında hem fikiriz, fakat neden kesilen faturanın bir kaç ay sonra üst yazı ile geri gönderilmesi işlemi yapılıyor, pekiala aradaki farka fiat farkı faturası kesilerek bu işlemin tamamlanması mümkün. Yani kısaca sizin 100.-tl olarak döneminde işlediğiniz faturayı karşı tarafta dönemine işleyecek, bir kaç ay sonra o kesilen faturanın iadesi yerine size 20.-tl için fiat farkı faturası kesecek ve meselede kendiliğinden hallolmuş olacak.

Diğer bir konu ise özelgede bahsedilen hadise kamu kurum ve kuruluşlarından çeşitli sebepler ile tahsili mümkün olmayan tutarlar için (şüpheli değilde) değersiz alacak olarak işlem yapmak mümkün olabilir, zira şüpheli alacak ile değersiz alacak arasında şekil, sebep ve sonuç ilişkisi açısından epey fark var. Sizin yukarıda bahsettiğiniz sorundan dolayı ( ki bana göre çok hatalı bir uygulama ) bu özelge gereğince işlem yapmanız hata olur.

_________________
SAYGILARIMLA
CEMAL KAVALA
S.M.M.M.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Özel sağlık sigortası ştlerine düzenlenen hastane faturası
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2011, 11:00 
Çevrimdışı
kayıtlı kullanıcı

Kayıt: 05 Oca 2011, 15:48
Mesajlar: 156
Cemal Bey, merhaba.

Durum şöyle;
birincisi, sorumda da dediğim gibi paylaştığım özelgenin soru hali elimizde yok.Yani ne soruldu da böyle bir cevap geldi bilinmiyor.Kaldı ki tekrar yeni bir özelge istenmiş.Cevabı bekleniyor.

Konu keşke dediğiniz kadar basit olabilseydi.Karşı taraf faturayı döneminde işlemediği hatta hiç kayıtlarına almadığı için işlem bu kadar uzuyor.Aslında sorun karşı tarafta da fazla yok.Asıl sorun hastahane de yani bu faturaları düzenleyen departmanda.Zamanında yapılan anlaşma da mutlaka karşılanacak tedavi gideri ve hastalıklar belirlenmiştir.Faturalar da düzenlenirken bu anlaşma içeriğine göre düzenlenmelidir.Anlaşma kapsamına giren Hastalıklarda da takdir edersiniz ki dahiliye hariciye,kulak burun boğaz vb şeklinde kısa ve genel değildir. Belkide 2-3 sayfa tedavi ve müdahale şekli belirlenmiştir.Bu durumda müşavirin her faturayı alıp tek tek bu listeylede karşılaştırması sözleşme dışına çıkılmışmı çıkılmamış mı diyerek kontrol etmesi de mümkün değildir. Herşeyden önce anlaşma kapsamınaa giren hastalıkları veya müdahaleleri bile bilmek mümkün değildir.
Neticede bu sorun bana göre faturaların ilk elden düzenlenirken dikkatli düzenlendiğinde ortadan kalkar.Diğer türlü devam edecektir.Karşı tarafın bu faturaları kayıtlarına almasını sağlamak sonra fark faturası kestirmek vs. bunlar mümkün değildir.Ayrıca yine hatırlatmış olalım iade sebebi her zaman fatura değeri de olmayabiliyor.Anlaşma dışında olan bir hastalık için düzenlenmiş faturada olabilir.Yani rakamsal değil ama içeriksel yanlışlıkta faturanın reddini gerektirebiliyor.
Yeni özelgenin cevabı da bir gelsin bakalım.Cevabı da sizlerle paylaşmaya çalışırım.
Saygılarımla


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Özel sağlık sigortası ştlerine düzenlenen hastane faturası
Yeni mesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2011, 08:27 
Çevrimdışı
kayıtlı kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Nis 2009, 14:46
Mesajlar: 1375
Konum: BURSA
İlgili departmanda çalışan personelin hata yapması gayet normal, mühim olan hataların usul çerçevesinde düzeltilmesidir.
Bence burada sigorta şirketinin uygulaması yanlış, zaten süresinde itiraz yapılmamış faturayı muhatap kabul etmiş sayılır. Üst yazı ile faturayı döneminden sonra geri göndermeyi neye istinaden yapıyorlar hala anlamış değilim.
Süresi veya döneminden sonra farkına varılan fiat veya içerik yönünde yapılmış yanlışlıkların telafisi iade faturası, fiat farkı faturası veya yansıtma faturası ile yapılması uygundur.
Sigorta şirketi belirtiğinize göre farklılıkları tesbit ediyor zaten, işin kolayına kaçıp faturaları geri göndermek yerine duruma göre fiat farkı veya yansıtma kessinler.
Bu arada Gelir İdaresinden nasıl bir cevap gelecek merak ettim doğrusu.....

_________________
SAYGILARIMLA
CEMAL KAVALA
S.M.M.M.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye