BURSA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

BURSA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI FORUMU
Zaman: 25 Eki 2014, 01:02

Tüm zamanlar UTC

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: CANLI HAYVAN ALIMI STIPAJ BAĞKUR MERA FONU KESİNTİSİ
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2011, 07:47 
kayıtlı kullanıcı

ARKADAŞLAR CANLI HAYVAN ALIP KETİREN ETİNİDE SATAN BİR RESTAURANT MÜŞTERİM VAR MÜSTAHSİL MAKBUZUNU NASIL KESECEĞİM KONUSUNDA KAFAM ÇOK KARIŞTI BORSAYA KAYITLI DEĞİL %2 STOPAJ (KİŞİ ÇİFTÇİ BAĞKURLU DEĞİLSE BAĞKUR PRİMİ KESİLMEYECEK DİYE OKUDUM DOĞRUMU) ÇİFTÇİ BAĞKURLUYSA ORAN NEDİR, MERA FONU B%O,1 Mİ BÖYLEMİ KESMELİYİM
TEŞEKKÜRLER

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: CANLI HAYVAN ALIMI STIPAJ BAĞKUR MERA FONU KESİNTİSİ
Yeni mesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2011, 17:54 
kayıtlı kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum, işlemin yapıldığı bölgede ticaret borsası var ise ve borsa kotasyonuna dahil maddelerin alım satımı yapılyor ise (ki canlı hayvan bu kabildendir) 5174 say. kan. 32. mad. göre bu işlemi borsaya tescil zorunluluğu bulunmaktadır. Diğer bir ifade ile bu kıstaslar çerçevesinde iseniz canlı hayvan alımını borsaya tescil ettirerek % 1 oranında tevkifat yapmak zorundasınız. (185 sayılı G.V.Gen.tebliği)

Diğer bir husus bağ-kur kesintisi, alım yaptığınız üretici tarımda kendi adına ve hesabına çalışanlar grubuna dahil ise %0 2 (binde iki) oranında bağ-kur kesintisi yapılır, bu gruba dahil değil ise kesinti yapılmaz, bu gruba dahil olup olmadığını üretici belge ve numarası ile size ibraz etmesi gerekir. Ki zaten siz bu numara üzerinden ödemeyi yapacaksınız, aksi taktirde kesinti yapmayın.

Mera fonu ise, mera kanunu uyarınca mera fonu yönetmeliğinin 19. mad. (e) fıkrası gereği %0 1 (binde bir) oranında kesinti yapılır.

Stopaj ve bağ-kur'un ödeme yerleri malum, mera fonu T.C. ziraat bankasına yatırılıp, tarım il müd. ne bildiriliyor.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Yeni mesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2011, 11:17 
kayıtlı kullanıcı

Cemal bey ortaklarından süt alımı yapmakta olan kooperatifimizde %1 bağkur kesintisi yapılmakta idi 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunun 88.Maddesinde "Bu kanunun 4 maddesinin 1.fıkrasının(b)bendi kapsamında sigortalı sayılanların prim borçları,sattıkları tarımsal ürün bedellerinden borç tutarını geçmemek şartıyla %1 ila %3 oranları arasında olmak üzere kesinti yapılmak suretiyle tahsil etmeye kurum yetkilidir." yazmaktadır.
Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinin 108 maddesinin 5. fıkrasında " Kurum, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin 4 numaralı alt bendi kapsamında sigortalı olarak tescil edilmiş olanların prim borçlarını, diğer tahsilat yolları dışında, sattıkları tarımsal ürün bedellerinden borç tutarını geçmemek kaydıyla %5 oranında kesinti yaptırmak suretiyle tahsil eder. Kurum bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları tebliğ ile belirler." yazmaktadır.

Kurum 30.10.2009 tarihinde kooperatife gönderdiği yazıda yukarıdaki kanunlardan bahsederek
Bu itibarla tevkifat kesintileri yapılırken:
1-Kurumumuz internet sitesi veya il veya ilçe merkez müdürlüklerinden ürün verenlerin tasdikli ekstre alınarak TC kimlik numaraları ile tescilli olup olmadıklarının kontrol edilmesi,
2-Tescilli olmayanlardan ve emekli olanlardan kesinti yapılmaması,
3-Tescilli olup borcu olmayanlardan Muafiyet belgesi istenilmesi,
4-Tescilli olup borcu olanlardan ise borç tutarını geçmemek şartıyla %5 oranında kesinti yapılması gerekmektedir. Gereğini arz ederiz demiştir.
Kooperatif bu tarihten itibaren %5 kesinti yapmaktadır.Bu durumdan tüm çiftçiler rahatsız olmaktadır. Yukarıdaki yazınızda Binde 2 yapılması gerektiğini yazmışsınız acaba biz fazla kesintimi yapmaktayız? bildiğiniz başka bir dayanak var ise yardımlarınızı bekliyorum.
İyi çalışmalar...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Yeni mesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2011, 06:51 
kayıtlı kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Sevgili İ.Mardin,

Gariplikler ülkesi olan canım memleketin hukuksal çıkmazlarından biri daha, 31/05/2006 tarihinde yayımlanan, 01/10/2008 tarihinde yürülüğe giren ve 12/05/2010 tarihinde yönetmeliği yayımlanan bu kanunun, bahsettiğiniz ilgili maddelerinin uygulaması ile ilgili tebliğe ben henüz ulaşamadım, bu sebeple "eski hamam eski tas" misali eski uygulamaya devam ediyorum. Kaldi ki yapılacak kesinti zaten borç miktarını geçemeyeceğinden sorun teşkil etmeyecektir.

Kime, neyi, ne zaman, nasıl ve ne şekilde yapacağımızı zaten şaşırmış durumdayız, ben halen eski usul devam ediyorum................

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Yeni mesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2011, 09:24 
kayıtlı kullanıcı

Örneğini verdiğim firma şahıs firması olsa idi bende aynı şekilde uygulamaya devam ederdim fakat yönetim kurulu sorumluluk almak istemiyor doğal olarak.Bu uygulamadaki en büyük tuhaflık yatırılan primler çiftçilerin hesabına geçmiyor olması eğer çiftçi gönderilen liste ve dekont fotokopisini dilekçeyle kuruma ibraz ederse o zaman hesabından mahsup ediliyor.Yani bu uygulamada sıkıntı çok büyük.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Yeni mesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2011, 05:56 
kayıtlı kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Aynen katılıyorum, bir de bu kesintinin denetimi zaten yapılamıyor ve müstahsil bu kesintinin ardını arkasını araştırmaz ise hesabına intikali olmuyor, ayrıca burada amaçlanan kurumun alacağını tahsil etmesi, müstahsilin borcu yok ise meselede yok, bu sebeple olsa gerek bu hususta her hangi bir cezai müeyyide belirtilmemiş.

Bu arada soruyu soran arkadaşın ne yaptığınıda merak ediyorum hani....

Caaanım memleketin halleri.......

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Yeni mesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2011, 14:07 
kayıtlı kullanıcı

cemal bey cevaplarınız için teşekkür ederim

ben mera fonu binde bir yapacağım bağkuru canlı hayvan aldıkları kişi ssk emeklisi olduğundan kesmeyeceğim baorsaya kayıtlı olmak zorundamıyız kayıt yapılan yeri arayıp ona göre karar vermeyi düşünüyorrum
başka muhasebeci arkadaşlara sorduğumda ne bağkur nede mera fonunu yapmıyolarmış sadece %2 yada %1 stopaj kesiyolar
ama ben doğrusu neyse onu yapmak ist.
iyi çalışmalar

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Yeni mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2011, 04:39 
kayıtlı kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Tabiki kimim ne yaptığı hiç önemli değil, doğru olanı yapmak gerekir........

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz